TikTok’un sonu geldi, yasak hükümet tarafından onaylandı

Bu adım, geniş çaplı tartışmaları ve endişeleri beraberinde getirirken, hem kullanıcıların hem de platformun geleceği belirsizliğini koruyor. Yasa tasarısının uygulanması, milyonlarca kullanıcının favori sosyal medya platformuna erişimini engelleyebilir ve dijital iletişim alanında önemli değişikliklere yol açabilir.

TikTok‘a yönelik satış veya tamamen yasaklanma olasılığını içeren bir yasa tasarısı, ilk tanıtıldıktan sadece birkaç gün sonra Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Temsilciler Meclisi, çarşamba günü nadir görülen iki partili destekle bu öneriyi 352’ye karşı 65 oyla onayladı. Şimdi tasarı, Senato’ya gidiyor.

Yasa olarak kabul edilirse, bu mevzuat, ana şirket ByteDance’e TikTok‘u satması ya da ABD uygulama mağazaları ve web barındırma hizmetlerinden yasaklanması için altı aylık bir süre verecek. “Yabancı Düşman Kontrollü Uygulamalardan Amerikalıları Koruma Yasası”, TikTok üzerinde bir yasak veya satışı zorlama çabalarının ilki olmaktan uzak olsa da, önceki tasarılarla karşılaştırıldığında çok daha hızlı bir şekilde daha fazla destek çekmeyi başardı.

Önleme, Temsilciler Meclisi’nde ilk prosedürel oylamasını, tanıtıldıktan sadece iki gün sonra geçen hafta geçirdi. Tasarı şimdi Senato’ya taşınacak, burada geleceği daha belirsiz görünüyor. Senatör Rand Paul, tasarıyı engelleyeceğini söyledi, diğer yasama üyeleri de tasarıyı kamuoyu önünde desteklemekte tereddüt ediyor.

TikTok, tasarıyı anayasaya aykırı bulduğunu ve hizmete bağımlı olan yaratıcıları ve işletmeleri zarar vereceğini söyledi. “Bu süreç gizliydi ve tasarı bir nedenle aceleye getirildi: bu bir yasaktır,” dedi bir TikTok sözcüsü Temsilciler Meclisi oylamasını takiben yapılan bir açıklamada. “Senato’nun gerçekleri göz önünde bulunduracağını, seçmenlerini dinleyeceğini ve hizmetimizi kullanan 170 milyon Amerikalı, 7 milyon küçük işletme ve ekonomi üzerindeki etkiyi fark edeceğini umuyoruz.”

TikTok için son günler, yasak hükümet tarafından onaylandı

Geçen hafta, şirket kullanıcılara temsilcilerine bu tasarıya karşı çıkmaları için baskı yapmalarını isteyen bir dizi bildirim gönderdi. Kongre çalışanları, ofislerin karışık duygular içindeki gençlerden gelen çağrılarla aşırı yüklendiğini bildirdi. Yasama üyeleri daha sonra şirketi “yasal sürece müdahale etmek” ile suçladı.

Özgür konuşma ve dijital haklar grupları da tasarıya karşı çıkıyor, birçok kişi kapsamlı gizlilik yasalarının, özellikle bir uygulamayı hedef alan bir önlemden daha etkili olacağını belirtiyor. Eski Başkan Donald Trump, bir zamanlar ByteDance’i TikTok‘u satmaya zorlamıştı ve tasarıya karşı olduğunu söyledi, bu durumun Meta’yı güçlendireceğini iddia etti.

Yasama üyelerine gönderilen bir mektupta, Elektronik Sınır Vakfı (EFF), Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Gelecek için Savaş ve Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, tasarının “sosyal medya platformları üzerinde aşırı hükümet kontrolü için endişe verici bir küresel öncül oluşturacağını” ve muhtemelen “diğer ülkeler tarafından kopyalanacak önlemleri davet edeceğini” belirtti… bu da küresel olarak özgür ifade için önemli sonuçlar doğuracaktır.” Dedi.

Eğer tasarı Senato’da yeterli oyu alırsa, Başkan Joe Biden tasarıyı yasalaştıracak. Yönetimi, uygulamanın ByteDance, bir Çin şirketi ile bağları nedeniyle ulusal güvenlik riski oluşturduğunu savunuyor. TikTok, bu iddiaları defalarca reddetti.

Eğer yasa geçerse, şirket muhtemelen Montana’da yaptığı gibi bir hukuk mücadelesi başlatacaktır, bu eyalet geçen yıl eyalet çapında bir yasak geçirdi. Federal bir yargıç, yasağın yürürlüğe girmesinden önce Kasım ayında geçici olarak yasağı engelledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x